تبلیغات
کفسابی انگلیسے - ترجمه متن پیش دانشگاهی (قسمت 2)
 
درباره سایت
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
انگلیسے
صفحه نخست             درباره من           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

درس چهارم

زلزله و چگونگی جان سالم به در بردن از آنها

1- زمین از سه لایه اصلی تشكیل یافته است : پوسته ، جبه و هسته . پوسته زمین یعنی لایه ای كه شما روی آن زندگی می كنید، مانند پوست یك سیب است و در مقایسه با دو لایه دیگر بسیار 
نازك است (از 6 تا 30 كیلومتر). پوسته به قطعات زیادی تقسیم می شود كه صفحه نامیده می شود.این صفحات روی سطح نرم و قابل انعطاف جبه در زیر پوسته زمین شناور هستند. هسته كه در مركز زمین قرار دارد از فلزات سنگین تشكیل شده و دمای آن در حدود چهارهزار درجه سانتی گراد می باشد.

2- صفحات پوسته زمین به نرمی حركت می كنند اما بعضی وقتها نیز به هم می چسبند و ایجاد فشار می كنند. این فشار افزایش می یابد و این سنگ ها خم می شوند تا بشكنند. وقتی این كار رخ می دهد، نتیجه آن یك زلزله است .

3- زلزله ها هر روز رخ می دهند اگرچه میلیون ها نفر از مردم ممكن است هرگز زمین لرزه را تجربه نكرده باشند، اما زلزله یك اتفاق خیلی عادی روی این سیاره است . بنابراین همین امروز در جایی زلزله ای رخ خواهد داد.ممكن است كه آنقدر ضعیف باشد كه فقط ابزارهای مخصوصی 
بتوانند حركت آن را ثبت كنند و ممكن است خانه ها را تكان دهد و پنجره ها را به صدا درآورد محل بسیاری از چیزها را تغییر دهد.یا ممكن است به اندازه ای قوی باشد كه باعث خسارت و یا باعث جراحت و یا حتی مرگ شود.

4- گفته شده است كه هر ساله حدود 700 زلزله این قدرت را 
دارند اگر در منطقه پرجمعیت رخ دهند. خوشبختانه بیشتر این زمین لرزه های مخرب در مكان های كم 
جمعیت اتفاق می افتند.

- از آنجا كه هر ساله تعداد زیادی از زلزله های دنیا در امتداد اقیانوس آرام رخ می دهند، این منطقه محتمل ترین جا برای زلزله ی امروز می باشد.اما زلزله می تواند به هر منطقه ای اصابت كند، زیرا هیچ منطقه ای از زمین لرزه در امان نیست .

6- گفتن اینكه امروز قرار است زلزله اتفاق بیفتد واقعا 
پیشگویی زلزله نیست .تاكنون زلزله قابل پیشگویی نبوده ، اما هركسی در هر روزی 
می تواند آن را بگوید و ممكن است درست باشد. این به این علت است كه هر ساله چندین میلیون زلزله رخ می دهد. پس روزانه هزاران زلزله داریم ، اگرچه بیشتر آنها آنقدر كوچك هستند كه آنها را نمی توانیم تعیین موقعیت كنیم .مسئله اصلی این است كه بتوانیم تعیین كنیم كی و كجا یك زلزله قوی قرار است رخ دهد.

7- پیشگویی زلزله احتمالی است در آینده . درست مثل اینكه 
اكنون سازمانهای هواشناسی پیش بینی سیل ها و طوفان های قوی را پیش بینی می كنند. مراكز اطلاع رسانی زلزله ممكن است روزی بتواند زلزله را پیشگویی كنند. این كار ممكن است روزی به واقعیت بپیوندد، اما این زمانی رخ می دهد كه ما مطالب خیلی بیشتری درباره ی ساز و كار زلزله فهمیده باشیم .

 

چه باید كرد؟

8- قبل از زلزله

همه افراد خانواده بایستی بدانند كه چگونه گاز و آب و برق را قطع كنند.

برنامه شرایط اضطراری خانواده را طرح ریزی كنید و 
برنامه ریزی كنید كه خانواده در چنین مواقعی دور هم جمع شوند.

شماره تلفن های اضطراری را بدانید (دكتر، بیمارستان 
پلیس ، آتش نشانی و غیره )

 

اشیای سنگین را به محكمی به روی دیوارها نصب كنید (قفسه های كتاب ، آینه ، كمد، غیره ).

هرگز اشیای سنگین را بالای تختخواب ها قرار ندهید و آنها را پایین تر از سر كوتاه ترین عضو خانواده نصب كنید.

 

9- در هنگام وقوع زلزله

 

خونسرد باشید.

اگر داخل اتاق هستید در چهارچوب درب بایستید، یا زیر میز تحریر بروید، كه دور از پنجره ها یا درب شیشه ای باشد.

اگر بیرون هستید از ساختمان ها، درختان و سیم های تلفن 
و برق دور بایستید.

 

اگر در جاده هستید از زیرگذرها و پل ها دوری كنید و در منطقه ای امن بایستید و در داخل اتومبیل تان بمانید.

10- بعد از زلزله

زخمی ها را كنترل كنید و كمك های اولیه را فراهم كنید.

لوله های گاز و آب و سیم های برق را كنترل كنید.

بعد از زلزله خسارت ساختمان و مسائل احتمالی آن را 
كنترل كنید

كف اتاق ها را از مواد شیمیایی خطرناك پاك كنید.

كفش بپوشید.

رادیو را روشن كنید و به دستورات پلیس و آتش نشانی گوش دهید.

از تلفن فقط در مواقع اضطراری استفاده كنید.

 

درس پنجم 
کار اجباری کودکان یک مسئله جهانی

بچه های سراسر جهان کارهای مختلفی انجام می دهند.بعضی از بچه ها مجبورند کارهایی را انجام بدهند که  اغلب دوست ندارند و برایشان مناسب نیست.ما به این نوع کار، کار اجباری میگوییم.این درس، به شما درباره ی این مشکل جهانی و اقدامات انجام شده توسط برخی از سازمان ها برای توقف آن اطلاعاتی خواهد داد.

1ـ کار اجباری کودکان یعنی وقتی نوجوانان زیر 15سال حتی بعضی وقت ها کودکان 6-5 ساله مجبور می شوند کار کنند، یا بخاطر اینکه پدر و مادرشان نمی توانند کار کنند یا اینکه کار پدر و مادر درآمد کافی ندارد تا بتواند خانواده را تامین کند.بچه ها دو نوع کار انجام می دهند که فقط یکی از آنها کار اجباری به حساب می آید.

2ـ کار اجباری یعنی:

_ کاری که بچه ها در تمام طول روز انجام می دهند.

_ کاری که باعث بازماندن بچه ها از مدرسه می شود.

_ کاری که خطر ناک است و ممکن است آسیب های جسمی،روحی و روانی به بچه ها وارد کند مثل کار در معدن،آجر پزی،قالی بافی،کارخانه ی شیشه،سرامیک و ... .

3ـ نوع دیگر کاری که بچه ها انجام می دهند فقط کمک کردن به خانواده و یا پول درآوردن برای فعالیت های خارج از مدرسه است. با وجود اینکه ممکن است این کار واقعا خسته کننده باشد کار اجباری به حساب نمی آید.

4ـ این موارد کار اجباری به حساب نمی آیند:

_ آن قسمت از  کارهای خانه که قبل یا بعد از مدرسه انجام می شود.

_ کاری که بچه ها در طول تابستان و یا تعطیلات برای یک شرکت یا سازمان انجام می دهند تا نوع خاصی از کار را یاد بگیرند.

_ کاری که شما همزمان با انجام دادن،آن را یاد می گیرید. مثلا برق کارها اغلب شاگردانی دارند که در حالی که کمک می کنند الکتریکی را هم یاد می گیرند.

_ کاری که برای کمک در کارهای مزرعه و یا هرکسب وکاری که خانواده دارد انجام می شود ، البته تا زمانی که مانع رفتن بچه به مدرسه یا انجام دادن تکالیفش نشود.

_ کاری که بچه ها بعد از مدرسه و یا آخر هفته ها انجام می دهند تا پول بیشتری به دست آورند.

5ـ بیش تر بچه هایی که در سراسر دنیا مشغول کار اجباری هستند، مشغول به انجام بد ترین شکل کار هستند که برای سلامتی آنها خطرناک است. این بچه ها از حقوقشان از جمله نه تنها از حق ارتقا به سطوح بالا از طریق تحصیل بلکه حتی از حق استفاده از دوران کودکی شان نیز محروم می شوند.آنها اغلب حدود 12ساعت در روز (بعضی وقت ها از این هم بیشتر)تحت شرایت سخت کار می کنند ، مانند کار در کارخانه هایی که در هوای آنها دودهای مضر وجود دارد، یا سرو کار داشتن با مواد خطرناک و استفاده از ابزار و ماشین هایی که برای بچه ها طراحی نشده است.

6ـ کار اجباری کودکان در کشورهای در حال توسعه شایع تر است، اما در کشورهای صنعتی هم وجود دارد . در حالی که کار اجباری اکثرا در جنوب و جنوب شرقی آسیا ،آمریکای جنوبی وآفریقا وجود دارد، اما این موضوع تبدیل به نگرانی روز افزونی در اروپای شرقی نیزشده است، جایی که کشور ها در حال تحول اقتصادی هستند. سازمان بین المللی کار اجباری (ILO   ) تخمین زده است که در کشورهای در حال توسعه حدود 250میلیون کودک بین سنین5 تا14سال مشغول به کار هستند که حداقل 120میلیون نفر آنها تمام وقت کارمی کنند.61% از این کودکان در آسیا،32% در آفریقا و7% در آمریکای جنوبی هستند. بیشتر بچه هایی که در مناطق روستایی کار می کنند به کشاورزی مشغول اند و بچه های مناطق شهری در بخش تجارت و خدمات مشغول به کارند. تعداد بچه هایی که در بخش تولید،ساخت وساز و خدمات خانگی مشغول کارند کم است.

7- كار اجباری كودكان هم ناشی ازفقر است و هم باعث فقر. در بیش تر موارد خانواده های فقیر فرزندانشان را سر كار می فرستند چون درآمد این بچه ها برای خانواده مهم است.از طرف دیگر از آنجایی كه این بچه ها معمولا از مدرسه رفتن محروم می شوند و قادر نیستند كار دیگری انجام بدهند در آینده زندگی فقیرانه ای خواهند داشت.

8- بچه ها به دلایل زیادی كار می كنند از جمله: به خاطر فشارفقر،بیكاری بزرگسالان و سیستم آموزشی نامرتبطی كه نمی تواند شغلی برای بچه ها تضمین كند و یا آن ها را برای خود اشتغالی آماده كند. كارفرمایان ممكن است بچه ها را به كار گیرند چرا كه می توانند به آن ها حقوق كم تری بپردازند.و هم چنین بچه ها را راحت تر می توان كنترل كرد،بچه ها تمایل بیشتری برای كار كردن دارند و اغلب نمی توانند اتحادیه ها ی كارگری تشكیل دهند و از خودشان محافظت كنند.

9- متوقف كردن كار اجباری ،کارساده ای نیست، ولی این دلیل نمی شود كه بی تفاوت باشیم. خوشبختانه مردم از تاثیرات جدی رو به گسترش،اقتصادی و اجتماعی كار اجباری كودكان روز به روز آگاه تر می شوند و هر روز از این حقیقت كه كار اجباری كودكان برای حس مهم بودن كودكان،سلامتی و آموزش آنها مضر است بیش تر اطلاع پیدا می كنند. در چند سال گذشته چندین كشور با كمك سازمان ها ی بین المللی مانند  ILO   و   UNICEF     ، برای متوقف كردن كار اجباری كودكان طرح ها و برنامه های ملی تنظیم كرده اند. همه ی این برنامه ها ی كنترل كار اجباری كودكان، این چهار راه كار را دنبال می كنند:

_ فراهم كردن آموزش خوب و رایگان

_ تصویب قوانین بهتر و اطمینان از پیروی مردم از این قوانین

_جلوگیری از كار كردن بچه ها و ایجاد شرایط بهتر برای آنها

_ تشویق جنبش های اجتماعی برای مخالفت با كار اجباری كودكان

زیرنویس:

-(سازمان بین المللی كار)سازمانی درون سازمان ملل، كه مسؤل شرایط كار و اشتغال است.

-(صندوق بین المللی اضطراری  كودكان سازمان ملل)سازمانی درون سازمان ملل كه به مراقبت از سلامت و آموزش كودكان در سراسر دنیا كمك می كند.

درس ششم

کاوش فضایی 

1.     هزاران سال پیش،مردم آسمان شب را مشاهده می کردند و مشاهداتشان را در نقاشی های درون غار و سنگ نوشته ها به ثبت می رساندند. این مشاهدات اولیه، بدون تلسکوپ یا وسایل دیگر انجام می شد. تنها چیزهایی که انسان های نخستین می توانستند ببینند عبارت بود از هلال های ماه و بعضی از خصوصیات بزرگتر آن. آنها همچنین می توانستند بعضی از سیارات و بسیاری از ستارگان را ببینند.سپس، حدود 400 سال پیش، تلسکوپ اختراع شد. تلسکوپ به مردم اجازه داد که اجرام آسمانی را با جزئیات خیلی بیشتری مشاهده کنند.

 

2.     در سال 1609، دانشمند ایتالیایی، گالیله، احتمالا نخستین شخصی بود که از این اختراع جدید، تلسکوپ، برای مشاهده آسمان استفاده کرد. تلسکوپ وسیله ای است که اشیای دور را بزرگ نمایی می کند، یا بزرگ تر می سازد. اندازه ای بزرگ تر نشان می دهد. با این تلسکوپ، گالیله ماه را مشاهده کرد و کوه ها، دره ها و چاله هایی را که هرگز قبلا دیده نشده بود، دید. او همچنین هلال های زهره و چهار قمر در حال گردش به دور مشتری را مشاهده کرد. حدود 50 سال بعد، دانشمند انگلیسی، سِر آیزک نیوتن، از تلسکوپ خیلی بهتری استفاده کرد تا بتواند اجرام دیگر را نیز در فضا مشاهده کند.

 

3.     عصر جدید کاوش های فضایی در سال 1957 آغاز شد، زمانی که شوروی سابق ماهواره مصنوعی «اسپوتینک 1» را به فضا پرتاب کرد. ماهواره عبارت است از هر جِرم طبیعی، مانند ماه، یا هر شی مصنوعی که دور شی دیگری می چرخد. «اسپوتینک 1»، که تقریبا دو برابر یک توپ فوتبال اندازه داشت، وسایلی را برای اندازه گیری چگالی و دمای بخش فوقانی جَو زمین حمل می کرد. سال بعدش، ابالات متحده ماهواره خودش را به فضا پرتاب کرد. به زودی هر دو کشور در حال فرستادن انسان به فضا بودند.

 

4.     یکی از معروف ترین برنامه های فضایی آمریکا، «پروژه آپولو» بود. ماموریت های آپولو، دوازده انسان را بین سال های 1967 تا 1972 روی ماه فرود آورد. این فضا نوردان آزمایشاتی را انجام دادند و نمونه هایی از سنگ به همراه آوردند. کار آنها به دانشمندان کمک کرد تا بیشتر با ماه اشنا شوند.

 

5.     در سال 1977، فضاپیماهای پژوهشی «وُیجر 1 و 2» به فضا پرتاب شدند. فضاپیمای پژوهشی یک وسیله نقلیه ی روباتی است که برای کاوش در اعماق فضا استفاده می شود. فضاپیماهای پژوهشی وُیجِر تصاویری از مشتری، زحل، اورانوس و نپتون ارسال کردند. هر دو وِیجر هنوز در فضای بیرون از منظومه شمسی در حرکند.

 

6.     دیگر فضاپیماهای پژوهشی اولیه شامل«وایکینگ 1 و 2» می شد که در سال 1976 روی مریخ فرود آمدند، و فضاپیماهای «پایونیر» که از وسایلی خاص استفاده کردند تا زهره را از پشت ابرهای ضخیمی که آن را پوشانده ببینند. دانشمندان امروزی برای شناخت بهتر زمین، منظومه شمسی و آنچه فراسوی آن است، از تلسکوپ فضایی «هابل»، ماهواره و فضاپیماهای پژوهشی استفاده می کنند.

 

7.     پرتاب اولین ایستگاه های فضایی بین المللی در سال 1998 عصر جدیدی را در کاوش های فضایی آغاز کرد. بالغ بر هفت دانشمند در هر نوبت، قادر خواهند بود که در فضا زندگی و کار کنند. وقتی تمام شود، این ایستگاه فضایی نزدیک به 80 متر طول و بیش از 455000 کیلوگرم، جِرم خواهد داشت. در آینده، ایستگاه های بزرگ تر می توانند برای هزار نفر یا بیشتر، جا داشته باشند.

 

8.      شاید روزی مردم، مکان هایی برای زندگی روی ماه یا حتی مریخ بسازند. اگرچه تا کنون برنامه ای برای ساخت پایگاه روی ماه وجود نداشته، این پایگاه ها می توانند تا سال 2020 محقق شوند. پایگاه روی ماه می تواند به عنوان ایستگاه نحقیقاتی مورد استفاده قرار بگیرد. برای صرفه جویی، بعضی از موارد مورد نیاز برای ساخت و راه اندازی پایگاه می تواند از خود ماه تهیه شود. برای مثال، بعضی از سنگ های ماه اکسیژن دارند. این اکسیژن می تواند از سنگ ها گرفته شود و توسط مردم ساکن ماه، استفاده شود. اخیرا یک فضاپیمای پژوهشی یخ کافی برای تامین آب پایگاه را در قطب های ماه کشف کرد. برای برق، پایگاه می تواند از انرژی خورشیدی استفاده کند. و بعضی از مواد معدنی می تواند از سطح ماه استخراج شود و برای فرآوری به زمین فرستاده شود.

 

درس هفتم

آی تی و خدماتش 

1.     وقتی فن آوری های رایانه و ارتباطات ترکیب می شوند، نتیجه اش، فن آوری اطلاعات (آی تی) است. آی تی، کاربردهای رایانه را با پیوندهای ارتباطی پرسرعتی که داده ها، صدا و تصویر را حمل می کنند، ترکیب می کند. نمونه های فن آوری اطلاعات، نه تنها رایانه های شخصی، بلکه شکل های جدید تلفن، تلویزیون و وسایل دستی مختلف را نیز شامل می شود. این تعریف دو بخش دارد - رایانه و ارتباطات:

·        فن آوری رایانه ای: شما رایانه را مطمئنا دیده اید و احتمالا از آن استفاده کرده اید. با این وجود، بیایید آن را تعریف کنیم. رایانه یک دستگاه برنامه پذیر است که داده ها را می پذیرد و آنها را به شکل اطلاعاتی که بتوانیم استفاده کنیم، پردازش می کند. هدفش، سرعت بخشیدن به حل مسئله و صرفه جویی در وقت، پول و انرژی است.

·        فن آوری ارتباطات:مطمونا، شما سال هاست که دارید از فن آوری ارتباطات استفاده می کنید. فن آوری ارتباطات، که فن آوری مخابراتی نیز نامیده می شود، تشکیل شده از وسایل الکترومغناطیسی و سیستم هایی برای برقراری ارتباط از راه دور. بعضی از نمونه هایش عبارت است از تلفن، رادیو و تلویزیون. اخیرا، ارتباط بین رایانه ها هم (به این فن آوری) اضافه شده - که همان چیزی است که وقتی مردم در اینترنت، «آنلاین می شوند»، رخ می دهد. آنلاین یعنی استفاده از رایانه یا دیگر وسایل اطلاعاتی، که توسط شبکه به هم متصل اند، به منظور دسترسی به اطلاعات و خدماتِ یک رایانه یا وسایل اطلاع رسانی دیگر.

 

2.     بگذارید به عنوان نمونه ای از فن آوری ارتباطات، چیزی را در نظر بگیریم که به نظر می رسد این روزها همه جا وجود داشته باشد – اینترنت.

 

3.     اینترنت سیستمی است که به رایانه های تمام دنیا امکان می دهد با هم در ارتباط باشند. اینترنت اولین بار توسط ارتش ایالات متحده ساخته شد، و بعدها، توسط دیگر سازمان ها، به عنوان سیستم تحقیقاتی پشتیبان مورد استفاده قرار گرفت.

 

4.     اصطلاحات «اینترنت» و «وب» اغلب به جای هم استفاده می شوند، گرچه واقعا صحیح نیست. «تار جهان گستر» (یا همان وب) در واقع بخش خاصی از اینترنت است. دیگر نواحی عبارتند از گروه های خبری، فهرست های پستی و چت. وب – سیستم اطلاع رسانی قرن بیست و یکم – مبتنی بر پیوندهاست، که به کاربران وب اجازه می دهد به سرعت از روی یکی از خدمت رسان های وب به خدمت رسان (=سِروِر) دیگر بروند. وب به شما اجازه می دهد که صفحاتی با گرافیک زیبا و امکانات چند رسانه ای خلق کنید، در حالی که دیگر بخش های اینترنت این اجازه را به شما نمی دهند.

 

5.     اینترنت، فوق العاده است چون بهترین ویژگی های سیستم های ارتباطی ای را که قبلا استفاده می شد، دور هم جمع می کند، و در عین حال، خصوصیات بد آنها را بهبود می بخشد:

·        پست عادی (موسوم به پست حلزونی، بر روی اینترنت): حداقل یک روز – اغلب یک هفته – طول می کشد تا به مقصدش برسد، و شما باید پاکت و تمبر داشته باشید و صندوق پست پیدا کنید. نگارش نامه الکترونیکی سریع تر است، سریع تر می رسد، و به تمبر نیاز ندارد.

·        دستگاه نمابر(فکس): الصاق یک برگِ فکس به یک سند دیگر یا رساندن آن به شخص دیگر، دشوار است. فکسی که از روی فکس یک فکس گرفته شود، ناخوانا می شود. پست الکترونیکی خوانا باقی می ماند صرف نظر از اینکه چند بار فرستاده شده باشد.

·        کتابخانه عمومی: شما مجبورید برای یافتن اطلاعات، به محل کتابخانه بروید، و نیمی از اوقات، کتابی که می خواهید، بیرون برده شده، یا مفقود گردیده است. تا اطلاعات به کتابخانه برسد، اغلب قدیمی شده است. اینترنت 24 ساعت در روز، 7 روز هفته، باز است و شما مجبور نیستید به کتابخانه بروید.

·        روزنامه: بیشتر روزنامه ها فقط یک بار در روز بیرون می ایند وآنها تصمیم می گیرند که شما چه خبری را ببینید و ( وآنها تصمیم می گیرند که) چه شرحی روی خبر بگذارند. بر روی تار جهان گستر، اخبار به طور پیوسته به روز می شود و شما تصمیم می گیرید چه بخوانید.

 

6.     اینترنت این خدمات اولیه را نیز فراهم می کند:

·        پست الکترونیکی، یا ای – میل

·        دسترسی به تار جهان گستر (=وب)

·        گروه های خبری

·        فهرست های پستی

·        انتقال فایل از دیگر رایانه ها

·        قابلیت ورود به رایانه های دیگر

·        بحث و گفتگو با دیگران با استفاده از چت

·        پیدا کردن شغل

·        خرید آنلاین (=خرید اینترنتی)

·        جستجو در کاتالوگ ها (=فهرست های خرید)

·        رادیو و تلویزیون اینترنتی

·        کنفرانس ویدیویی

·        آموزش از راه دور

·        تبلیغات

 7.     هیچ کس واقعا نمی داند که اینترنت در ده سال اینده چه شکلی خواهد داشت، با این وجود یک چیز، قطعی است: ما دیگر اینترنت را به عنوان یک چیز منفرد و مجزا در نظر خواهیم داشت. بخش های مختلف اینترنت، همین حالا هم خصوصیات خود را توسعه داده اند. هیچ کس تمام جزئیات آن را نمیداند.

8.      اینترنت وقت زیادی از شما نخواهد گرفت. خواندن ای – میل تان ممکن است 15 دقیقه از وقت شما را در روز بگیرد. اما مواظب باشید: اینترنت می تواند اعتیاد آور باشد! شما ساعات کافی در اختیار ندارید که از همه جای اینترنت خبر داشته باشید.

درس هشتم

مردان و زنان بزرگ 

مادر ترزا

 

1.     مادر ترزا در 27 آگوست 1910 در [شهر] اسکوپیه، [کشور] مقدونیه متولد شد. پدر آلبانیایی او مزرعه ای کوچک داشت. در سن دوازده سالگی، وقتی در یک مدرسه ابتدایی کاتولیک، دانش آموز بود، دانست که وظیفه دارد به فقرا کمک کند. او تصمیم گرفت برای تبلیغ دینی آموزش ببیند و چند سال بعد، هند را (به عنوان محل تبلیغ) انتخاب کرد. در هجده سالگی، خانه را ترک کرد و برای تبلیغ دینی در کلکته، به «انجمن راهبه های ایرلندی» ملحق شد. او پس از چند ماه آموزش در دوبلین، به هند فرستاده شد و در سال 1982، راهبه شد.

 

2.     مادر ترزا از سال 1929 تا 1948 در دبیرستان «شن ماری» کلکته درس می داد. رنج و فقری که او بیرون از دیوارهای صومعه مشاهده می کرد، تاثیری عمیق روی او داشت. در سال 1946، او از مقامات ارشد خود اجازه دریافت کرد که مدرسه صومعه را ترک کند و خودش را به کار در میان فقرای مناطق فقیر نشین کلکته وقف نماید. گرچه او پولی نداشت، مدرسه ای را در فضای باز برای کودکان بی خانمان راه اندازی کرد. به زودی مددکاران داوطلب به او پیوستند، و کمک های مالی از طرف سازمان های کلیسایی مختلف، و نیز از جانب مقامات شهری (به دست آنها) رسید. در سال 1950، به او اجازه داده شد که انجمن مذهبی خودش را با نام «مبلغان نیکوکاری» تاسیس کند. وظیفه این انجمن، سرپرستی از کسانی بود که هیچ کس حاضر نبود از آنها نگهداری کند.

 

3.     مادر ترزا پنجاه طرح خیریه در هندوستان داشت، از جمله کار در میان مردم ساکن در مناطق فقیر نشین، پرورشگاه ها، و درمانگاه ها اشاره کرد. این انجمن هنوز فعال است و برای فقیرترین فقرا در بعضی از کشورها در آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین، اروپا و ایالات متحده، کارهای خیریه انجام می دهد.

 

4.      کار مادر ترزا در سرتاسر جهان مورد توجه بسیاری قرار گرفت، و برای ترویج صلح و برادری در میان ملت ها، به او چندین جایزه اهدا شد ؛ از جمله جایزه صلح نوبل در سال 1979. مادر ترزا در 5 سپتامبر 1997 از دنیا رفت.

 

 

توماس ادیسون

 

1.     توماس آلوا ادیسون یکی از مهم ترین دانشمندان و مخترعان دو قرن گذشته بود. به دلیل تعداد زیاد اختراعاتش و سودمندی آنها حتی در زمان امروزی، یاد و خاطره او زنده خواهد ماند. به احتمال بسیار زیاد، اولین وسیله الکترونیکی را که بردارید، یا او آن را اختراع کرده، یا آن را تکمیل کرده، یا حداقل سعی کرده است(یکی از این دو کار را بکند).

 

2.     ادیسون در 11 فوریه 1847 در (شهر) میلان (در ایالت)، اوهایو متولد شد، و در میشیگان بزرگ شد. در سنین کودکی، او نشانه هایی از یک مشکل شدید شنوایی (از خود) نشان داد. این امر ممکن است دلیل عملکرد ضعیف ادیسون در مدرسه بوده باشد. ادیسون در مدرسه خوب عمل نکرد و اغلب توسط دیگر کودکان اذیت می شد. سه ماه بعد از شروع مدرسه، ادیسون فرار کرد. مادرش مجبور شد در خانه به او درس دهد.

 

3.     ادیسون از خواندن کتاب های شیمی لذت می برد؛ به علاوه، او نسبت به هر چیز پیچیده ای – الکترونیکی یا تلگرافی – مشاهده گری علاقه مند بود. وی هرگز از مطالعه کردن و آزمایش کردن دست نمی کشید.

 

4.     در سال 1871، ادیسون به نوارک، (در ایالت) نیوجرسی نقل مکان کرد و اولین آزمایشگاه خود را راه اندازی کرد. بعدا در همان سال، با ماری استیل ول ازدواج کرد، و آنها صاحب سه فرزند شدند. در سال 1876، وقتی آزمایشگاهش در نوارک برای فعالیت های تحقیقاتی اش بیش از اندازه کوچک شده بود، ادیسون تصمیم گرفت کارخانه بزرگی در (شهر) منلوپارک، (ایالت) نیوجرسی بسازد. این کارخانه، اولین آزمایشگاه تحقیقاتی خصوصی در ایالات متحده بود.

 

5.     ادیسون روی پروژه های زیادی کار کرد، از جمله وسایل ضبط صوت. در سال 1877، او با موفقیت پیامی را از طریق گرامافون (اولیه) ضبط و پخش کرد. دستگاه گرامافون (اولیه) شبیه یک پخش صوت بدون صفحه بود. این دستگاه، در عوض، برای ضبط و پخش صدا از یک استوانه حلبی (=لایه نازک قلع) استفاده می کرد.

 

6.      در سال 1879، ادیسون اولین لامپ برقی موفقیت آمیز را تکمیل کرد. این اختراع، ادیسون را ثروتمند و مشهور ساخت. ادیسون تا وقتی خیلی پیر شده بود، کار می کرد، گرچه او از بیماری های زیادی رنج می برد. او در 18 اکتبر 1931 از دنیا رفت.

adopted from TEFL 
ali Rezaee Javidan


شنبه 2 شهریور 1398 03:06 ق.ظ
ممنون بسیار عالی بود
شنبه 12 مرداد 1398 01:28 ب.ظ
magnificent issues altogether, you simply gained a new reader.
What could you recommend about your publish that you just made a few days in the past?

Any positive?
یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 12:20 ق.ظ
best erectile dysfunction natural remedies http://viagralim.us best erectile dysfunction natural remedies !
Hey, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, awesome blog!
یکشنبه 22 بهمن 1396 09:29 ب.ظ
واقعا عالی بود
یکشنبه 22 بهمن 1396 09:28 ب.ظ
مرسی
یکشنبه 22 بهمن 1396 09:27 ب.ظ
ممنون از سایت خوبتون
جمعه 17 آذر 1396 05:13 ق.ظ
Good way of explaining, and good piece of writing to get
information about my presentation subject matter,
which i am going to present in college.
شنبه 1 مهر 1396 04:13 ب.ظ
I know this website provides quality based articles or reviews and extra information, is there any other web page which gives these kinds
of information in quality?
دوشنبه 27 شهریور 1396 02:22 ق.ظ
It's fantastic that you are getting ideas from this piece of writing
as well as from our dialogue made at this place.
دوشنبه 16 مرداد 1396 11:41 ق.ظ
My brother suggested I would possibly like this blog. He was totally right.
This put up truly made my day. You cann't believe simply how much time I had spent for this
info! Thank you!
شنبه 14 مرداد 1396 10:27 ب.ظ
I appreciate, result in I discovered just what I was looking for.
You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.
Bye
جمعه 6 مرداد 1396 09:01 ب.ظ
Hi there, You've done a great job. I'll
certainly digg it and personally suggest to my friends.
I'm confident they'll be benefited from this site.
سه شنبه 3 مرداد 1396 09:01 ب.ظ
I visited various blogs however the audio feature for audio songs
present at this site is genuinely fabulous.
چهارشنبه 28 تیر 1396 10:25 ب.ظ
What's up to all, it's truly a nice for me to visit this website, it includes valuable Information.
جمعه 25 فروردین 1396 07:27 ب.ظ
Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you
using for this site? I'm getting tired of
Wordpress because I've had problems with hackers
and I'm looking at alternatives for another platform.

I would be great if you could point me in the direction of a
good platform.
جمعه 25 فروردین 1396 05:37 ق.ظ
It's actually very complex in this active life to listen news on TV, so I only use
web for that purpose, and get the hottest information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب